• Slide 14
  • Slide 2
  • Slide 6
  • Slide 11
  • Slide 13
  • Slide 1

O PROGRAMU

Otroci in mladostniki se zaradi drugačnega načina preživljanja prostega časa gibajo manj. V državah razvitega sveta posledično zaznavamo porast prekomerne hranjenosti že pri najmlajših in manjšo gibalno učinkovitost otrok in mladostnikov.

Družinsko okolje ima zelo pomemben vpliv na otrokove prehranske in gibalne navade.  Življenjski slog družine in motivacija staršev sta dejavnika, ki najbolj napovedujeta, kakšne življenjske navade bodo razvili otroci v poznejšem obdobju.

Dokazi potrjujejo, da se prekomerna teža v otroštvu lahko nadaljuje v odraslo dobo, takrat pa je pogosto povezana s povečanim tveganjem za pojav kroničnih nenalezljivih bolezni (npr. povišan krvni tlak, krvni sladkor, maščobe v krvi, …).

V Zdravstvenem domu Slovenske Konjice se v okviru Centra za krepitev zdravja izvaja program z naslovom Družinska obravnava za zdrav življenjski slog. Gre za program, ki je podaljšek preventivnega sistematskega pregleda šolarjev in je v celoti krit iz Obveznega zdravstvenega zavarovanja. Program se izvaja v prostorih Zdravstvenega doma.

 

Družinska obravnava za zdrav življenjski slog je namenjena čezmerno hranjenim ter telesno manj zmogljivim otrokom ter njihovim družinam.

Družinsko okolje ima zelo pomemben vpliv na otrokove prehranske in gibalne navade.  Da bi učinkoviteje vplivali na vzroke in zmanjšali dejavnike tveganja prekomerne telesne mase, je vsak otrok obravnavan v sklopu njegove družine.

Udeleženci v programu pridobijo praktična znanja in veščine za postopno spreminjanje prehranskih in gibalnih navad ter psihološko podporo v procesu vzdrževanja zdravega življenjskega sloga.

Program obsega:

  • individualni pregled s starši pri pediatru
  • 10 skupinskih srečanj v obliki delavnic, ki jih vodijo dietetik, psiholog in kineziolog (1x tedensko)
  • kontrolne preglede pri pediatru
  • individualni posvet pri dietetiku/kineziologu/psihologu.

Program izvajajo:

  • pediater
  • diplomirana medicinska sestra
  • kineziolog
  • dietetik
  • psiholog

Za prepoznavo problema in ustrezno obravnavo je nujno usklajeno delovanje multidisciplinarnega tima, ki ga vodi zdravnik specialist pediater, enakovredno mu pomagajo strokovnjaki Centra za krepitev zdravja. Strukturirana zdravstvena obravnava

otroka in družine poteka skupinsko ter individualno. Delavnice izvajajo psiholog, dietetik in kineziolog. Program je namenjen otrokom 4. in 6. razredov.

Pediater na podlagi klinične ocene, vprašalnikov in pogovora s starši opredeli eventualno potrebno dodatno diagnostiko (osebni izbrani zdravnik). Diplomirana medicinska sestra koordinira preglede, izvaja meritve, sodeluje pri obravnavi otrok in družin.

Kineziolog na podlagi podatkov športno vzgojnega kartona in vprašalnika o življenjskem slogu pripravi dodatno diagnostiko, opredeli cilje in načrt obravnave.

Dietetik na podlagi prehranskega vprašalnika in vprašalnika o življenjskem slogu načrtuje cilje in načrt obravnave.

Psiholog na podlagi psihološkega vprašalnika načrtuje cilje in načrt obravnave.

Po timski obravnavi otroka in družine sledi vključitev v skupinski del intervencije, ki je sestavljen iz več srečanj. Družine na srečanja prihajajo istočasno, a delavnice obiskujejo v ločenih skupinah (posebej za otroke in posebej za starše).

Program traja 10 tednov in zajema 10 skupinskih srečanj, ki se izvajajo enkrat tedensko v popoldanskih urah.

CILJI PROGRAMA

V skupinski delavnici in individualnih svetovanjih se otroci, predvsem pa njihovi starši seznanijo o pomenu zdravega življenjskega sloga in krepitve zdravja otroka in družine z namenom zmanjšanja tveganja za razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni ter izboljšanja kakovosti življenja. Izvajalci delavnice skozi srečanja spodbujajo in motivirajo otroke in njihove družine k spremembi družinskega sloga, jim nudijo strokovne informacije, jih naučijo veščin ter nudijo pomoč pri spremembi življenjskega sloga družine ter dolgotrajnemu vzdrževanju zdravega življenjskega sloga.

KAKO SE VKLJUČIMO V DELAVNICE

V program se lahko vključijo:

  • učenci 4. in 6. razredov, ki jih po sistematičnem pregledu izvajalcem predlaga imenovani zdravnik šole v naši regiji (OŠ Loče, OŠ Vitanje, OŠ Ob Dravinji, OŠ Zreče, OŠ Pod goro; podružnice)

Starše bo poklicala timska diplomirana sestra in jih povabila na individualni pregled pri pediatru. Starši, ki bi svoje otroke želeli naknadno vključiti, lahko pokličejo na telefon: 03 758 17 38  ali pošljejo elektronsko pošto na naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

PO ZAKLJUČENIH DELAVNICAH

Po zaključku delavnice sledi enoletni vzdrževalni program, ki obsega kontrolne preglede pri pediatru, timsko obravnavo otroka in družine ter en individualni posvet pri psihologu, kineziologu in dietetiku. Kontrole se izvajajo tri, šest in dvanajst mesecev po zaključku delavnic. Z vzdrževalnim programom se trudimo ohranjati osvojene navade, ki pripomorejo k zdravemu življenjskemu slogu.

 

UTRINKI IZ DELAVNIC

Ob izvajanju programa se povezujemo tudi z lokalno skupnostjo. Tako smo že dve leti zapored hvaležni Plezalnemu klubu Slovenske Konjice, da lahko sodelujoči otroci preizkusijo tudi nove aktivnosti. V svet plezanja jih je popeljala Anja Šerbinek.   

Ob zaključku programa običajno izvedemo skupinski družinski pohod do Konjiškega gradu, v primeru slabega vremena izvedemo zaključek v telovadnici V Zdravstvenem domu.